bajki 4528 Bajek w serwisie     
Kolorowy zawrót głowy Skąd na świecie wzięły się kolory. Czy zawsze świat był taki kolorowy? Czy w przyszłości pojawią się nowe kolory, których jeszcze nie znamy? Jak widzicie sami pytań dotyczących kolorów jest wiele. Zapewne dlatego, że fascynują one nie tylko malarzy, ale każdego, kto wesoło przez życie zamierza wędrować. Chyba sami przyznacie, że świat musi być kolorowy, by cieszył innych swym wielobarwnym wystrojem.
Zapewne jesteście ciekawi, które kolory na świecie jako pierwsze się pojawiły? Tego nikt dokładnie nie wie. Kolory jednak na ten temat swoje zdanie miały. Każdy kolor sobie pierwszeństwo przypisywał. Nic więc dziwnego, że kolory się pokłóciły. Kolor czarny stwierdził, że to on był pierwszy. Jego zdaniem, jak tylko w zamierzchłych czasach pojawiła się ziemia, na pewno była czarna. Zaprotestował przeciwko takiej teorii kolor biały. Zauważył, że ziemię w czasie jej powstania, białe chmury okrywały. Słuchając sporu między kolorem czarnym i białym można było odnieść wrażenie, że świat na początku był czarno-biały. Nie zgadzały się jednak z tym stwierdzeniem inne kolory. Kolor niebieski, na globusie wodę pokazał, twierdząc, że jest jej więcej niż ziemi. Dlatego kolor niebieski musiał zaistnieć najwcześniej. Kolor czerwony wtrącił się do dyskusji trochę rozpalony. Naukowo udowadniał, że ziemia na początku była jak kula ognia, który jak wiadomo jest czerwony. Nie wytrzymał w tym momencie kolor zielony. Stwierdził, że świat prawdziwy musiał być od początku zielony. Właśnie wtedy pojawiło się na nim życie. Różne drzewa, rośliny czy nawet trawa, musiały być w kolorze zielonym. W tym momencie śmiechem wybuchł kolor żółty. Nim ziemia powstała, istniało na świecie słońce, które ma kolor żółty.
Kłóciły się kolory okrutnie. Powstawały między nimi poważne spory. Każdy z kolorów swojej racji próbował dowieść. Kłótnie przerodziły się w potyczki małe, potem coraz większe. W efekcie kolory wojnę między sobą ogłosiły. Doszło do wielkiej bitwy. Walka była zacięta. Kolory pomieszały się ze sobą. Powstały wówczas kolory zupełnie nowe, powstały także różne odcienie, mocne i blade barwy.
W taki oto sposób świat stał się kolorowy. Do drobnych potyczek między kolorami do dziś dnia dochodzi, dzięki czemu ciągle nowe powstają ich odmiany. Dzieci doskonale o tym wiedzą, gdy malują farbami. To dzięki kolorowym ich rysunkom, wszyscy mamy kolorowy zawrót głowy. Dziękujemy za zieloną trawę, niebieską wodę, czerwone płomienie, żółte słoneczniki, a przede wszystkim dziękujemy za tęczę, która mieni się wieloma kolorami.
Profil autora: Monika1982  ilość bajek publicznych(8) ilość bajek dnia(9)

 ocena czytelników: 6,50 (3 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”