bajki 6201 Bajek w serwisieBajka Dnia z 03.07.2010      
Bajka poleca się do czytania Była sobie na świecie bajka. Gdy bajka jest napisana, to bardzo pragnie być przeczytana. Tak też i z naszą bajką było. Chodzi sobie zatem bajka po domach. Zagląda do okna. Dzieci wypatruje. Gdy znajdzie dom taki, przed drzwiami staje, na dzwonek naciska. Za drzwiami słychać pytanie gospodarzy.
- Kto tam?
- To ja, bajka.
- Jaka bajka?
- Bajka do czytania, dla chłopczyka i dla dziewczynki.
- A ile jest warta taka bajka?
- Służę swoją treścią bezpłatnie. Z radością czytaniu się poddam i dzieciom się przedstawię. Jak się spodobam bezcenne wspomnienia w ich pamięci pozostawię.
- A o czym jest bajka?
- O rzeczach ważnych, dobrych i szlachetnych. W bajce znajdziecie pozytywne przykłady tego, jak w życiu radzić najlepiej, jak wybrać dobro zamiast zła. Bo z bajek mądrość życiowa płynie, tak to już jest w pięknej bajecznej krainie.
- A jeśli bajka źle się zakończy?
- Nie może być tak przecież. Wszystkie bajki, jakie są na świecie, kończą się dobrze. Czasami są smutne, czasami strasznie poważne. Zawsze jednak morał pozytywny je kończy. Inaczej nie są do grona bajek wpuszczane.
- A czy komu z czytania bajek szczęścia przybędzie?
- Szczęśliwe będą bajki, bo uwielbiają, gdy są dzieciom czytane. Szczęśliwe będą dzieci, bo wiedzą, że są kochane. Szczęśliwi będą rodzice, bo wiedzą, że ich dzieci są dobrze wychowywane.
- A czy bajki mogą na dziecięce troski pomagać?
- Bajki, mimo że nie są z apteki, mogą leczyć dziecięce udręki, uczucia w sercu poukładać, odwagi dodać.
- A czy bajki mogą czegoś nauczyć?
- Wiedza w bajkach zawarta służy dzieciom, w nauce pomaga, dziwne zjawiska wyjaśnia, chociaż często tajemnicą magii jest owiana.
- A czy bajki fikcji nie przemycają?
- Bajeczna fantazja zachęca dzieci do malowania obrazów nie z tej ziemi, układania świata z własnych klocków wyobraźni.
- A jeśli bajka zbłądzi i do domu z dziećmi nie trafi, czy nie usłyszą oni o jej dobroci?
- Bajki przeczytane są często dalej innym opowiadane. Tak wędrują po świecie i dotrą do każdego, chociaż niekoniecznie w tekście spisane.
- A kto bajkę ma czytać dzieciom?
- Kto czytać potrafi niech bajki dzieciom czyta. Dzieciom małym i całkiem dużym. Bajki są do czytania, tak było jest i będzie od dziejów zarania.
Profil autora: Marek1  ilość bajek publicznych(33) ilość bajek dnia(37)

 ocena czytelników: 7,32 (22 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”