bajki 5551 Bajek w serwisie     
MAŁY WÓZ I DUŻY WÓZ NA NIEBIE - zdziwienie TOLI I OLI Tola i Ola jak wiemy na księżyc polecieć chciały. Na słońcu wakacje zamiar spędzić miały. A więc gwiazdozbiorem troszeczkę się interesowały. O małym i dużym wozie na niebie słyszały. Lecz wyobrazić sobie tego nie umiały. Jak na niebie może stać wóz duży i wóz mały. Koniecznie go zobaczyć chciały. Mamo prosiły my je zobaczyć koniecznie musimy i mamo zbudź nas w nocy kiedy gwiazdy będą świeciły.
Dobrze Tolu i Olu jak będzie pogodne niebo i gwiaździsta noc to ja Was na pewno zbudzę i popatrzycie w niebo sobie. 
A wóz zobaczymy? Zobaczycie na pewno, będzie wóz duży i mały tylko żeby wasze zaspane oczka nocą ich dobrze wypatrywały. A czy wozy koła będą miały? A czy któryś z nich dyszel będzi miał? Zobaczycie, zobaczycie wszystko same.
Tak czekały aż wreszcie  którejś nocy mama je ze snu zbudziła i do okna poprosiła. Dziewczynki jeszcze nieco zaspane były lecz w niebo z zaciekawieniem patrzały.  I cóż mamo pełno gwiazd widzimy lecz gdzie wóz duży i wóz mały? To te o widzicie wskazując palcem mówi mama, to te gwiazdy spójrzcie tworzą wozy.
Patrzcie woła Tola jaki długi dyszel i cztery koła. Ola szuka go na niebie, nagle mówi patrz tam wóz drugi stoi to ten mniejszy, popatrz a tutaj jest wóz duży. Ach to gwiazdy tak są ustawione! Tworzą wóz duży i wóz mały. Widok wspaniały.Troszeczkę jednak dziewczynki były zdziwione. Myślały że wozy te będą jeździły po niebie, będą się po nim poruszały. Myślały że będą ludzi woziły. A one tylko do nich mrugały, błyskały, bo to gwiazdy przecież były. 
Ale fajnie było do mamy dziewczynki mówiły. Mamie bardzo dziękowały że coś nowego się znowu o gwiazdozbiorze dowiedziały. Coraz bardziej gwiazdy ich interesować zaczynały. 
Położyły się do swych łóżeczek i zasnąć zaraz chciały. Wiadomości nowe jednak im spać nie pozwalały. Myślały co na niebie jeszcze ciekawego będą oglądały. Wreszcie zmęczone zasnęły a gdy się obudziły w niebo spojrzały myśląc że jeszcze te wozy będą na niebie widziały. Zaraz mama ich ciekawość sprostowała że to nocka takimi wozami będzie tylko dysponowała.
Tolu i Olu czekajcie więc do następnego oglądania - mówiła mama.
Profil autora: Grażyna Schneider  ilość bajek publicznych(121) ilość bajek dnia(70)

 ocena czytelników: 7,67 (3 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”