bajki 5160 Bajek w serwisie     
Emka, projektantka mody Na zielonej łące pełnej kolorowych kwiatów, zaraz obok wysokiego drzewa, mieszkała mała myszka Emka. Emka była koloru białego, a na swoim grzbiecie miała czarną kropkę. Miała też małe szare uszka i długi ogonek. Emka uwielbiała szyć i projektować ubrania dla swoich leśnych przyjaciół. W swojej małej norce miała maszynę do szycia, igłę, nitkę i wiele swoich autorskich projektów. Szyła ze wszystkiego co znalazła w pobliskim lesie. Najbardziej lubiła szyć z kolorowych liści, które zbierała jesienią. Niestety liście nie były trwałe i często, gdy usychały łamały się i myszka musiała cerować swoje kreacje. Jej marzeniem było choć raz uszyć coś z materiału takiego jaki mają ludzie. Często obserwowała ich na piknikach. Patrzyła z ciekawością na kolorowe tkaniny i rozmaite wzory jakie mieli na sobie. Pewnego dnia, gdy przechadzała się po łące, zobaczyła w torebce pewnej Pani gazetę. Gazeta ta była dla myszki czymś nowym i niezwykle interesującym. Była o modzie. Emka bardzo się ucieszyła i pospiesznie schowała się w torebce, aby poczytać ciekawostki ze świata mody. Przeglądała stronę po stronie, czytała po kilka razy każde słowo. Chciała zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Kiedy dobrnęła do ostatniej strony, zobaczyła, że za ten czas zrobiło się ciemno. Wyszła z torebki i wtedy zamarła. Wokół niej nie było zielonej łąki, kwiatów, ale za to wszędzie były maszyny do szycia, kolorowe nici i przepiękne materiały ułożone przy wysokiej ścianie. Na manekinach porozkładane były piękne sukienki. Myszka radośnie biegała wokół tych wszystkich rzeczy, gdy nagle po drugiej stronie sali przy małym biurku dostrzegła smutną Kobietę. Pospiesznie pobiegła do niej i usiadła naprzeciwko. Zobaczyła, że ma ona w ręku ołówek i próbuje coś narysować. Niestety, za każdym razem niszczyła kartkę i zaczynała od nowa. Nagle wzrok Kobiety utknął na myszce. Emka zamarła bez ruchu  i czekała na jej krzyk i histerie. Czekała, ponieważ przeczytała w pewnej mądrej książce, że tak właśnie kobiety reagują na widok małych myszek. Ku jej zdziwieniu, nic takiego się nie wydarzyło. Kobieta uśmiechnęła się do niej serdecznie i rzekła:
- Witaj mała myszko. Jak się masz? Co robisz w mojej pracowni? Pewnie mnie nie rozumiesz, szkoda. Trochę jestem samotna.
Emka rozumiała kobietę doskonale, ale nie umiała mówić, więc wzięła do ręki ołówek i narysowała swoją wizję projektu nowej sukienki. Kobieta zdziwiła się.
- Myszko, jaki cudowny projekt! Jak pięknie rysujesz, czy uczynisz mi ten zaszczyt i będziesz ze mną pracować?
Emka pokiwała potakująco głową. Obydwie zabrały się za pracę. A pracy było bardzo dużo. Trzeba było zaprojektować całą kolekcje letnią, wszystko uszyć i zorganizować pokaz mody. Myszka pracowała bez wytchnienia ze swoją nową wspólniczką. Cieszyła się, że w końcu może szyć z prawdziwych i kolorowych materiałów. Najbardziej lubiła aksamit, który był bardzo milutki w dotyku. Właśnie z niego uszyła kreację w której wystąpiła na pokazie mody. Na pokazie, były osoby z pierwszych stron gazet. Aktorzy, dziennikarze i celebryci. Myszka Emka stała się sławna na cały świat. Jeździła na pokazy mody do Paryża i Mediolanu. Jednak pewnego dnia zatęskniła za domem i postanowiła wrócić. Kobieta odprowadziła ją na łąkę. Pożegnały się czule, jednak nie na zawsze. Ich wyjątkowa przyjaźń trwa do dziś. W podziękowaniu za wspólna pracę, Kobieta dała myszce mnóstwo kolorowych materiałów. Emka była szczęśliwa. Wreszcie mogła szyć dla swoich leśnych przyjaciół trwałe ubrania, które były kolorowe jak jesienne liście, które tak bardzo kochała.
Profil autora: Nika W.  ilość bajek publicznych(4) ilość bajek dnia(2)

 ocena czytelników: 9,20 (5 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”